2ND INTERNATIONAL NETWORK CONFERENCE, DURHAM UNIVERSITY, 24-26 APRIL 2014

Thursday, 24 April

09.00 – 09.30 WELCOME (Ken Wade Lecture Theatre)

09.30 – 10.45 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre): DAVID HERMAN (U of Durham): Animal Minds Across Discourse Domains

10.45 – 11.15 COFFEE BREAK (Derman Christopherson Room)

11.15 – 12.45 PANEL SESSION A

A1: INTERDISCIPLINARITY (Ken Wade Lecture Theatre)

CHAIR: ALAN RICHARDSON (Boston College)

Anna Pleshakova (U of Oxford): Metaparody in Contemporary Russia

Andrei Ionescu (U of Padua): Can Literature Make Us Better Cognitive Scientists? Towards a Pragmatics of Reading and Interpretation

Marina Grishakova (U of Tartu): Naturally Complex Narrative Minds: ‘Hybridity’ and ‘Complexity’ as Nomadic Concepts

 

A2: EMBODIED & EXTENDED MIND (ES228)

CHAIR: MICHAEL WHEELER (U of Stirling)

Ben Morgan (U of Oxford): Cultures of Mindreading: Why the Messiness of Novels Makes for Better Phenomenology

Brook Miller (U of Minnesota, Morris): Embodied Cognition and Psychological Realism

Doreen Triebel (Friedrich Schiller U, Jena): The Obscured Fictional Mind: Readers’ Mentalizing and Empathic Responses to Opaque Characters

 

A3: PERFORMANCE (ES229)

CHAIR: MERJA POLVINEN (U of Helsinki)

Vanille Roche-Fogli (U of Paris III): Presence on Stage, Embodied Mind or Mindful Body: An Interdisciplinary Approach to Acting and Neuroscience

Christopher de Selincourt (Cardiff Metropolitan U): Intermediaries’ Knowledge of Cinematic Heuristics

Pil Hansen (U of Toronto): Memory, Skill, and Effort in Performance Generating Systems

A4: GENERAL SESSION (ES230)

Ronald Hünneman (U of Groningen): Does Reading Undermine Mind-Reading?

Paul Armstrong (Brown U): How Historical is Reading? What Book History Can Learn from Neuroscience

Franziska Hartung (Max Planck Institute, Nijmegen): Getting Under Your Skin: The Role of Perspective in Narrative Comprehension

 

A5: GENERAL SESSION (ES231)

Lars Bernaerts (Ghent U): Experience, Comprehension, Interpretation: Levels of Reading in Cognitive Literary Studies

Matt Owen (U of British Columbia): Authorship, Biography and Reading

Nathalie Schwering (Johannes Gutenberg U, Mainz): Author, Text, and Reader: An Interactive Moral Relationship

 

12.45 – 14.00 LUNCH (Derman Christopherson Room)

14.00 – 15.30 PANEL SESSION B

B1: PERFORMANCE (Ken Wade Lecture Theatre)

CHAIR: MERJA POLVINEN (U of Helsinki)

Dee Reynolds (U of Manchester), Matthew Reason (York St John U) & Corinne Jola (Abertay U): Spectators’ Aesthetic Experiences of Sound and Movement in Dance Performance

Cécile Guédon (U of Groningen): Kinesthetic Empathy and (Quiet Dance) Steps: Towards a Relational Aesthetics in Dance

Carla Fernandes (New U of Lisbon): Performing Arts and Mental Spaces: Digging into a Contemporary Choreographer’s Creative Universe

 

B2: STORYWORLDS (ES228)

CHAIR: MARK TURNER (Case Western Reserve U)

Adam Glaz (Maria Curie-Skłodowska U, Lublin): Though This Be Virtual, Yet There is Meaning In’t: Virtuality, Language, and Science Fiction

Louise Nuttall (U of Nottingham): Alternative Minds in Science Fiction

Arwa Hasan (U of Nottingham): Unrealized Utopian Textworlds in Dystopian Narratives

 

B3: CULTURE & PATHOLOGY (ES229)

CHAIR: VYVYAN EVANS (Bangor U)

Elena Semino (Lancaster U): Language and the Phenomenology of Psychosis in an Autobiographical Narrative

Rachel Gunn (U of Birmingham): On the Difficulty of Defining Delusion

Ilona Roth (Open U): Imagining Differently: The Cognitive Style in Autism

 

B4: GENERAL SESSION (ES230)

Janet Blatter (Independent): Visual Discourse And Cognition In Collaborative Storyboarding: An Interdisciplinary Approach To Real-World Design Problem Solving

Nathan Heuer & BA Harrington (Indiana U of Pennsylvania): Beyond Intuition: Cognitive Software in Studio Art Instruction

Teemu Ikonen (U of Tampere): The Temporality of Writing and Reading in Experimental Film: A Cognitive Approach

Anne Carruthers (Newcastle U): The Frame of the Uterus as Premises for Perception in Maria Full of Grace and Juno

 

B5: GENERAL SESSION (ES231)

Tiina Onikki-Rantajaasko & Minna Jaakola (U of Helsinki): The Construed Reader and Cognitive Text Analysis

Billy Clark (Middlesex U): Reading, Writing and Positioning: Inferring and Implying Influence

Mark Bruhn (Regis U): Blends are Ends, Ends are Means: Intention as Systemic Constraint in Conceptual Blending

Katie Hoemann (Bangor U): A Comparative Application of the Principled Polysemy Model

 

15.30 – 16.00 REFRESHMENT BREAK (Derman Christopherson Room)

16.00 – 17.30 PANEL SESSION C

C1: EMBODIED & EXTENDED MIND (Ken Wade Lecture Theatre)

CHAIR: MICHAEL WHEELER (U of Stirling)

John Haworth (U of Bolton): Well-being, Enjoyment, and Creativity

Monika Jaeckel (Independent): Touching Upon the World in Jumping – Jumping to Touch the World

Lizzie Stewart (U of Nottingham): Embodiment in Yoga Nidra

 

C2: STORYWORLDS (ES228)

CHAIR: IAN HENDERSON (King’s College London)

Dorin Smith (Brown U): On the Gothic Feeling: The Importance of Erasmus Darwin for Charles Brockden Brown

Fernanda Mota Alves (U of Lisbon): Reading the Silences: Meaning(s) of the Unsaid in W. G. Sebald’s The Emigrants

Shao-Hua Wang (U of Oxford): Phenomenological City: Perceiving, Embodying, and Writing in Charles Baudelaire

 

C3: GENERAL SESSION (ES229)

Olivier Couder (Free U of Brussels): Cognitive Poetics and the Literary Absurd

Gábor Simon (Eötvös Loránd U, Budapest): On Anaphoric Functioning of Rhyme – The Case of Sloppy Identity

Anne Päivärinta (U of Tampere): Negative Embodiment and the Rhetoric of Distancing in Dylan Thomas’s War Elegies

Aleksandra Hernandez (U of Notre Dame): Cognitive Ecology in Wallace Stevens’s Poetry

C4: GENERAL SESSION (ES230)

Rachel Ramsey (Northumbria U): Individual Variation of the Senses of Polysemous Spatial Words

Thora Tenbrink (Bangor U): Cognitive Discourse Analysis: A Method for Addressing Cognitive Processes and Concepts

Olga Yokoyama (UCLA): Dangling Participles

Josko Zanic (U of Zadar): The Cognitive Network Behind a Proper Name

 

C5: GENERAL SESSION (ES231)

David Miall (U of Alberta): ‘Annihilation of Self’: The Cognitive Challenge of the Sublime

Tania Vivera (St Teresa’s College, Kerala): Touch and Tell: Cognitive Empirical Study of Tactile Reading Experience

Daniel Irving (Stony Brook U): Reading-in-the-Body, Reading-in-the-World: A Dynamic Systems Approach to Narrative Theory

 

17.30 – 18.30 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre): ALAN RICHARDSON (Boston College): Imagination: Literary and Cognitive Intersections

18.30 – 19.30 RECEPTION (Derman Christopherson Room)

 

Friday, 25 April

09.15 – 10.30 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre): MARK ROWLANDS (U of Miami): Memory, Embodied and Embedded: Perspectives from Science, Literature, and Poetry

10.30 – 11.00 COFFEE BREAK (Derman Christopherson Room)

11.00 – 12.30 PANEL SESSION D

D1: EMBODIED & EXTENDED MIND (Ken Wade Lecture Theatre)

CHAIR: MICHAEL WHEELER (U of Stirling)

Iris Fischer (U of Kansas): Charles Peirce and Antonio Damasio: Two Views of Embodied Cognition

Laura Cariola (Lancaster U): Embodied Cognition in Barrier Personalities

Barbara Dancygier (U of British Columbia): Embodiment and Viewpoint in Visual and Textual Imagery

 

D2: STORYWORLDS (ES228)

CHAIR: MERJA POLVINEN (U of Helsinki)

Renata Gambino & Grazia Pulvirenti (U of Catania): Figuring Consciousness: Shadows and Zombies in German Literature

Jaya Shrivastava (Indian Institute of Technology, Indore): ‘New Life in the Midst of Devastation’: Natural and Unnatural Narrative of Colson Whitehead’s Zone One

Ulf Cronquist (Gothenburg U): Sublime Text/Everyday Mind: Cognitive Poetics at the Crossroads?

 

D3: PERFORMANCE (ES229)

CHAIR: ELLEN SPOLSKY (Bar Ilan U)

Robert Shaughnessy (U of Kent): In Time with Shakespeare: Actors, Audiences, and Entrainment

Laura Seymour (King’s College London): Doth Not Brutus Bootless Kneel?: Cognitive Kinaesthetics and Secular Authority

Naomi Rokotnitz (Tel Aviv U): ‘A Woman Whose True Self is Screaming with Despair’: Passion Play and Affective Truth

 

D4: GENERAL SESSION (ES230)

Ana Abrantes (Catholic U of Portugal): Literature, Cognition, and the Experience of Empathy

Renata Brosch (U of Stuttgart): Counterfocalization and Empathy: The Example of Emma Donoghue’s Room

Adam Lively (Royal Holloway): Writing Consciousness

 

D5: GENERAL SESSION (ES231)

Julia Dominguez (Iowa State U): Mental Time Travel in Don Quixote: Memory and Imagination in Cervantes

Sowon Park (U of Oxford): The Cognitive Future of Unconscious Memory

Vera Tobin (Case Western Reserve U): The Case of the Cursed Clue: On Recognition, Unreliability, and Elements of Surprise

 

12.30 – 13.30 LUNCH

FILM SCREENING (Ken Wade Lecture Theatre): ‘Imagining Autism’ – Introduced by Nicola Shaughnessy (U of Kent)

13.30 PANEL SESSION E

E1: INTERDISCIPLINARITY (Ken Wade Lecture Theatre)

CHAIR: MARK TURNER (Case Western Reserve U)

James Carney (U of Oxford): The Experimental Paradigm in Cognitive Humanities: Assessing the Role of Theory of Mind in Genre Fiction

William Fear (Birkbeck): Narrative as Process and Artefact and Some Implications

Pascal Niklas (University Medical Centre, Mainz): Cognitive Poetical Reductionism and Empirical Aesthetics

 

E2: STORYWORLDS (ES228)

CHAIR: DAVID HERMAN (U of Durham)

Nigel McLoughlin (U of Gloucestershire): Towards a Cognitive Poetic Framework for the Analysis of Ambiguity

Andrea Macrae (Oxford Brookes U): Cognitive Processing of Perspective in Fiction

Melba Cuddy-Keane (U of Toronto): Narrative Description, Deictic Shifts, and Projected Allocentric Seeing

 

E3: PERFORMANCE (ES229)

CHAIR: PETER GARRATT (U of Durham)

Rhonda Blair (Southern Methodist U): Inner Image/Outer Action: Cognitive Science and Michael Chekhov’s Approach to Acting

Sebastian Rimehaug (Case Western Reserve U): Displaced voices: Relevance and Frame Blending in Brecht’s The Caucasian Chalk Circle

Angeliki Vakaris-Martin (U of Kent): Positive Emotion and Cognition in the Spectating of Aristophanic Comedy

 

E4: GENERAL SESSION (ES230)

Marco Caracciolo (U of Groningen): The Kinesthetics of Narrative Temporality

Peter Walters (U of Sheffield): Comprehension and Tracking: Moves Towards Personal Grammars of Narrative

Siim Sorokin (U of Tartu): Finding the Ties, Minding the Minds: Collaborative Sense-Making Complexities of Lost and Breaking Bad

 

E5: GENERAL SESSION (ES231)

Michaela Schrage-Frueh (U of Limerick): Dreaming Minds and Their Relevance for Cognitive Literary Studies

Leon de Bruin (Radboud U, Nijmegen): The Cognitive Science of Cultural Conservatism

 

15.00 REFRESHMENT BREAK (Derman Christopherson Room)

15.30 – 17.00 PANEL SESSION F

F1: AESTHETICS & SPECTATORSHIP: COGNITION IN TIME AND SPACE (Ken Wade Lecture Theatre)

Amy Cook (Indiana U): Building Character: The Aesthetic Experience and Cognitive Casting

John Lutterbie (Stony Brook U): Time-Based Aesthetics: Castellucci and Smithson

Nicola Shaughnessy (U of Kent): Beautiful Otherness and Conceptual Neuroaesthetics: Materializing Atypical Imaginations Through Experiments in Performance

 

F2: STORYWORLDS (ES228)

CHAIR: PETER GARRATT (U of Durham)

Merja Polvinen (U of Helsinki): Formative Fictions and Cognitive Science

Marco Bernini (U of Durham): Transparent Minds? A Cognitive Defence of the Exceptionality of Fiction

Richard Walsh (U of York): Literary Narratology as an Interdiscipline

 

F3: CULTURE & PATHOLOGY (ES229)

CHAIR: MATT HAYLER (U of Exeter)

Emily Troscianko (St John’s College, Oxford): Bodies, Brains, and the Literature of hunger

Richard Finn (U of Sheffield): The Embodied Mind in Graphic Narrative Depictions of Psychological Distress

Davide Caputo (U of Kent): Watching the Life of the Mind: Creative Endeavour and Psychopathology in Barton Fink andThe Shining

 

F4: GENERAL SESSION (ES230)

Michael Burke (Utrecht U): Cognitive Rhetoric in the Age of Neuroscience

Douglas Guilbeault (U of British Columbia): The Role of Gesture in Viewpoint Persuasion

Massimo Salgaro (U of Verona): The Effects of Rhetorical Figures in Literary Reading

 

F5: GENERAL SESSION (ES231)

Anthony Koth (Rice U): ‘I’m Not Gay, I’m Homosexual. There is a Difference’: A Semantic Analysis of Synonymy

Irina Ubozhenko (National Research U, Moscow): The Cognitive Research of Language Creativity: The Case of Accountability Concept in Bilingual Political Discourse

Giusy Gallo (U of Calabria): Embodied Simulation, Intentional Attunement and Linguistic Practice

 

17.00 – 18.00 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre): PATRICIA WAUGH (U of Durham)

19.30 CONFERENCE BANQUET (Durham Castle)

 

ŸSaturday, 26 April

09.15 – 10.30 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre): VYVYAN EVANS (Bangor U): Lightning Strikes! New Tools for Cognitive Poetic Analysis

10.30 Coffee Break (Derman Christopherson Room)

11.00 – 13.00 PANEL SESSION G

G1: KINESIS AND LITERATURE (Ken Wade Lecture Theatre)

Kathryn Banks (U of Durham)

Guillemette Bolens (U of Geneva)

Terence Cave (St John’s College, Oxford)

Timothy Chesters (U of Cambridge)

 

G2: EMBODIED & EXTENDED MIND (ES228)

CHAIR: MICHAEL WHEELER (U of Stirling)

Miranda Anderson (U of Edinburgh): Fission-fusion Cognition in the Renaissance

Victori Loughlin (U of Antwerp): First-Wave Extended Mind

Tom Roberts (U of Exeter): Extended Affectivity

Dirk Van Hulle (U of Antwerp): Genetic Criticism and the Extended/Extensive Mind

 

G3: GENERAL SESSION (ES229)

(A) AMBIGUITY

Laurie Maguire, Felix Budelman & Ben Teasdale (U of Oxford): Ambiguity and Audience Response

(B) BAYESIANISM

Karin Kukkonen (U of Turku): Tangled in Bayes’s Nets: Embodiment and Emotions in the Bayesian Brain

Richard Hill (Johannes Gutenberg U, Mainz): Why Be Bayseian?

 

G4: INTERDISCIPLINARITY (ES230)

CHAIR: MARK TURNER (Case Western Reserve U)

Freya Vass-Rhee (U of Kent): Disconcerted Senses, Or One Way to Make the Cognitive Humanities More Difficult

Matt Hayler (U of Exeter): Another Way of Looking: Digital Technologies and How They Change the World

Krista Leškēviča (U of Latvia): Collaborative Recall and Extended Identity in Twitter Communication

Segolene Tarte (U of Oxford): Cognition and the Digital: Embodied Digital Interactions in the Study of Ancient Textual Artefacts

 

13.00 LUNCH (Derman Christopherson Room)

14.00 – 15.00 ROUNDTABLE: INTERDISCIPLINARITY (Ken Wade Lecture Theatre)

CHAIR: PETER GARRATT (U of Durham)

Ian Henderson (King’s College London)

Ellen Spolsky (Bar Ilan U)

Mark Turner (Case Western Reserve U)

Michael Wheeler (U of Stirling)

15.00 REFRESHMENT BREAK (Derman Christopherson Room)

15.30 – 16.45 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre): ALAN PALMER (Independent): Optimists and Pessimists: Different Views on Other Minds

16.45 CLOSING ADDRESS